EĞİTİMLER

Alparslan Göktay

Eğitim Sonunda Ne Olacak ?

Tavlanın derinliklerine indikçe, oyunun karmaşıklığını fark edeceksiniz. Eğitimde verilenleri öğrendikçe kazanma oranlarınız artacak. Tavla, stratejik düşünme, odaklanma ve analitik çözüm üretme becerilerini geliştirir. Alparslan Göktay, Türkiye’deki ilk “Tavla Eğitim Platformu”nu kurarak tavlanın bilinçli oynanmasına katkı sağlıyor ve modern tavla üzerine yazdığı kitaplar ve online derslerle gençlere bilgi aktarıyor.

Bildiğiniz tavlayı öğrenmek ister misiniz?

Ne kadar itici ve ne kadar ukalaca değil mi?

Öncelikle size soralım, tavlayı kimden öğrendiniz. Büyüklerimize saygımız sonsuz, oyunu hiçbir matematiksel veriye dayandırmadan, o da büyüklerinden öğrendiği kalıplarla oynar, ama onun yanlışı sizin doğrunuz olduğunda…

Herkes ülkemizde tavlayı iyi bilir, yenildiğinde şanssız, galibiyette ise iyi bir ustadır. Acaba gerçekten öylemi? Bende aynı sizin gibi düşünüyordum. Hakkımızda bölümünde detaylı bir şekilde izahatını okuyabilirsiniz.

tavlaplatformulogo
png-clipart-dice-dice-removebg-preview
Tavla Kitabı

VIP TAVLA EĞİTİMİ

1250 TL değerindeki bu özel eğitimi satın almak için bizimle iletişime geçiniz.

TAVLA BİR YARIŞ OYUNUDUR

SİZ BU YARIŞA HAZIR MISINIZ?

Gelelim bilmediğimiz tavlaya: Bizim arkadaşlarımızla oynadığımız tavla “buzdağının” sadece görünen yüzü. A’dan Z’ye VIP Tavla eğitim video serisinde 4 saate yakın 183 pozisyonun, bilgi ve deneyimlerimize ek olarak analiz programı ile doğruluğu onaylanmış şekilde size aktarıyoruz.

Amerikalılar tavlayı 15 ayrı bölüme ayırmışlar ve bizim hiç duymadığımız terimler getirmişler örneğin “çapa almak” nedir ne işe yarar?

Tavla içerisinde strateji, taktik, matematik ve psikoloji barındıran bir zeka sporudur. Zar dolayısı ile illaki şansında payı vardır. Tavlayı rasyonel bir biçimde oynamaya başladığınızda matematik ile olasılıkları yani şansınızı nasıl arttıracağınızı öğreneceksiniz.Aynı pozisyonsa aynı zarı maçın skoruna göre farklı oynanması gerektiğini biliyor musunuz?

Biz size nasıl oynamanız gerektiği ile bilgilerden başka oyunu okumayı ve hamlenin mantığını da anlamanızı sağlayacağız. Bununla birlikte yapmanız gerekenlerle “yapmamanız” gerekenleri de nedenleri ile birlikte anlatacağız. Bu eğitimle birlikte tavlaya (hayata da) bakış açınız değişecek. Örneğin bir zar attınız hemen ezbere oynamayacaksınız, ezber hamlenizden başka hamleleri düşünecek ve bunların içinden en iyisini analiz edip onu oynayacaksınız.

Rakibinizin oyununa bakıp sizin için ne gibi hazırlık yaptığını ve bunu nasıl bozacağınızı öğreteceğiz.

Sonuçta tavla zeka ve matematik oyunudur. Bu nedenle de kazanmanın yolu da yeni hamleler üretmek ve oyunun matematiğine hakim olmaktan geçmektedir.

A’dan Z’ye VIP Tavla derslerini bitirdiğinizde doğru bilinen yanlışları göreceksiniz, rakibinizin su yoluna gitmeden kendinize ait taktik ve stratejilerinizi oluşturabileceksiniz.

 

Bu tavla derslerinde gördüklerinizi uygulamaya başladığınızda, başarı oranınızın nasıl arttığına inanamayacaksınız.

TAVLANIN KURALLARI

tavlaplatformulogo
 • Oyuna büyük zar atan, zarları tekrar atarak başlar. Oynanan eli galip bitiren oyuncu bir sonraki elde ilk zarı atma hakkını kazanmış olur.
 • Vur kaç serbesttir.
 • Zarlar istenildiği gibi oynanır, önce büyük oynanır diye bir kural geçerli değildir.
 • Sadece iki zarın sadece bir tanesi oynanabiliyorsa büyük zar oynamak mecburiyetindedir.
 • Zarlar fincanla atılacaktır. 2 tarafında anlaşması durumunda elle atılabilinir.
 • Maça hangi şekilde başlandı ise o şekilde maç bitene kadar devam edilir.
 • Zarlar 3 kere çalkalanarak atılır ve tercihen tavlanın karşı tarafına çarpması beklenir.
 • Zarlar tam olarak zemine oturmadığı sürece geçerli kabul edilmez.
 • Rakip oynamadan zarları tavla zemininden almayınız.

MODERN TAVLA İLE GELENEKSEL TAVLANIN FARKLARI

tavlaplatformulogo
tavlaplatformulogo
png-clipart-dice-dice-removebg-preview
png-clipart-dice-dice-removebg-preview
tavlaplatformulogo

Zarlar bir kap vasıtası ile atılır.
Başlamak için birer zar atıldığında büyük zarı atan kişi oyuna board’taki zar kombinasyonu ile başlar. Siz 5 rakibiniz 3 attı ise, siz oyuna 53 oynayarak başlarsınız. Bu size oyuna çift zarla başlama imkanı tanımaz. Her oyun başlangıcı aynı şekilde gerçekleşir. Yani oyununu kazanan bir sonraki elde başlamaz.

Zarlar zeminden alınmadıkça istenildiği gibi değiştirilebilir. Zarların her türlü kombinasyonunu oynayabilirsiniz. Zarları aldığınızda oynayacağınız oyunu oynamış olursunuz. Vur kaç yasak, önce büyük gibi kurallar modern tavlada geçerli değildir.
Mars olurken sizin pulunuz rakibin evinde kalmışsa 3 puan olarak yazılır.

Ve en önemlisi katlama küpü (vido) vardır. Bir oyuncu, oyunun her hangi bir aşamasında oyunu kazanacağına inanıyorsa küpü zar atmadan önce rakibe 2 olarak verir. Rakip bu oyunu kendisinin alacağına inanıyorsa küpü kabul eder ve oyun 2 misline çıkar. Eğer küpü almazsa küpü rakibe veren oyuncu bir puan alır ve yeni oyuna başlanır. Küpü kabul eden oyuncu istediği
anda küpü katlayarak rakibe verebilir. Yeni oyuna kazanan başlamaz, yine oyuncular başlamak için zar atarlar.

TAVLA DERSLERİNİ DAHA İYİ ANLAMAK İÇİN

Burada sizlere tavla taktikleri verirken, bir pulun hareketini belirtmek için aşağıdaki  slaytta gördüğünüz üzere tavla 24 haneden oluşmuştur. Sizin eviniz 1 den  başlar rakibin en son (24) noktasına kadar gider. Slaytlarda yer alan diyagramlarda her hanenin bir numarası vardır.

Ortada yer alan rakamlar karşı hane numaralarını belirtir. Rakibinizin 24’ü sizin 1’inizdir.

 • Sizin 5 iniz rakibinizin 20 sidir.
 •  22/18; bu sizin 22 deki 1 pulunuzu 18 götürdüğünüzü gösterir.
 • 22/18 (3) bu sizin 22 deki 3 pulunuzu birden 18 götürdüğünüzü gösterir.
 • Bar/ 21; bu sizin kırık olan pulunuzun 21 hanesine koyduğunuzu gösterir.
 • 22/18 * Bu sizin 22 hanesindeki pulunuzun 18 hanesindeki rakip pulu kırarak bara
  koyduğunuzu gösterir. (bar; tavlanın ortasında kırık pulların koyulduğu yerdir.

İlerleyen bölümlerde, rakibimizin mi yoksa bizim mi bu yarışta önde olduğumuzu anlamak için bu hane rakamlarını iyice öğrenmemiz gerekiyor.

VIP TAVLA EĞİTİMİ

1250 TL değerindeki bu özel eğitime sahip olmak için bizimle iletişime geçiniz. 

A’dan Z’ye VIP tavla Eğitim videosunda öğrenecekleriniz

5 Kapısı
Açılış
Açılış zar mantığı
Ayırma
Bağlantı
Birden fazla hareket
Çapa almak
Çapayı bozmak
Double tiger
Esneklik
Gele matematiği
Hamle yapmadan önce, kar/zarar
Hücum bölgesi
Kapı alma
Kapıların önemi
Kırmak mı kırmamak mı


Kırmak ya da kırmamak
Mars hamleleri
Marsdan kaçmak
Matematik /şans dublukate
Oyun ortası
Oyun sonu ayırmalar
Oyuna gerçekten hazır mısın? okumak
Oyunu korumak
Oyunu tutma
Plan/gerçekler
Psikoloji
Rakibin su yolu
Son zara avantajlı girme
Şans olasılık bilgi
Tavlada saymak
Toplama formülü
Yalnız savaşçı
Yarış
Yayılma

ZAR KOMBİNASYONLARI

Tavlanın iki zarla oynandığını biliyoruz. Şimdi bu zarlardan birinin kırmızı diğerinin beyaz
olduğunu varsayar isek bir çift zar aşağıdaki şekillerde tahtaya düşebilir. Şekilde de
görüldüğü gibi toplamda 36 tane olay gerçekleşebilir. 

Dikkatle baktığınızda ise örneğin
2-1 zarının tahtaya iki şekilde düşebileceğini görürsünüz:
• Kırmızı zar 1, Beyaz zar 2, veya
• Kırmızı zar 2, Beyaz zar 1 şeklinde.
• Çift zarlar ise 1 adettir.
• Zarın hafızası yoktur, her zar atışınızda ihtimaller 0 dan başlar.
• Bu nedenle 2-1 zarının gelme olasılığı 36 da 2 yani 2/36 dır. Biz oynarken hangi renkteki zar ile hangi sayı gelmiş ona bakmayız. Dolayısı ile pratikte hangi şekilde düşerse düşsün nihayetinde 2-1 oynarız ancak; bir atışta 2-1 zarının gelme olasılığının 36 da 1 değil, 36 da 2 olduğunu bilmemiz gerekir.
• Çift zarlar ise tahtaya tek şekilde düşebilir. Yani olasılık 1/36 dır.
• Bu durumda kaç atışta vurulabileceğinizi, vurabileceğinizi, pullarınızı toplayabileceğinizi ya da kırık pulunuzu içeri girebileceğinizi hesaplarken şu hususlara dikkat ediniz:
• Yukarıda da açıklandığı gibi çift zarların gelme olasılığı 1/36, çift olmayan zarların gelme olasılığı ise 2/36 dır. Bu nedenle zar(atış) sayarken çift zarları tek olarak, çift olmayan zarları 2 atış olarak hesaplayın.
• Bir atışta en az iki zardan birinin istediğimiz bir sayı olma olasılığı, örneğin 5 olma olasılığı zarların tahtaya (5-1), (1-5), (5-2), (2-5), (5-3), (3-5), (5-4), (4-5), (6-5), (5-6), (5-5) şeklinde düşebileceğinden hareketle 11/36 dır. Yani toplamda 11 ihtimal var. Bu rakamı ezberlemeniz zar (atış) sayarken işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Şimdi de barda kırık bir pulunuz olsun ve rakibin sadece 2 ve 5 kapıları açık olsun. Bu durumda bir atışta iki zardan en az birinin 2 veya 5 gelme olasılığı nedir? 5 gelme olasılığı 11/36 ise 2 gelme olasılığı da 11/36 ancak; (5-2) ve (2-5) zarları ikisinde de ortak. Dolayısıyla mükerrer sayım yapmamak için bu iki zarı 5 te saymış isek 2 de saymayacağız. Yani 11 atış 5 ten geliyor, 9 atış da 2 den geliyor toplamda 36 atışın 20 sinde (20/36) yani %55,5 ihtimalle en az iki sayıdan biri herhangi bir renkteki zar ile tahtaya düşebilir. Yine 20/36 rakamını da ezberlemenizi tavsiye ediyoruz.
• Eğer 2, 5 veya 6 ya ihtiyacımız olsa idi bu kez de 6 için 7 atış daha ilave etmemiz gerekecekti. Yani olasılık 27/36 = 0,75 = %75 olacaktı. Dikkat ettiyseniz her bir ilave sayıda 11 den başlayıp ikişer düşerek ilave ediyoruz.
• Örneğin 6 pip uzaktaki bir pulu vurmak istiyorsunuz. Bu durumda iki zardan ez az bir tanesi 6 gelmeli ancak; atışları sayarken toplamı 6 eden zarları da atlamamalısınız.

GELME İHTİMALLERİ

Rakibiniz sizin pulunuzu kırdı ve zar atacaksınız % de kaç ihtimalle pulunuzu oyuna sokabileceğinizi biliyor musunuz? Bunları daha önce hiç düşündünüz mü?

TAVLA BOARD’UNUN AÇILIMI

a= Oynama taşları, sizin hapisteki pullarınız.
b= Savunma ve destek pulları
c= Kapı yapmaya yardımcı pullar
d= Ev taşları

1 = Rakibinizin evi
2 ve 3 = Atlama ve destek bölgeleri
4 = Sizin eviniz
3 ve 4 = Sizin hücum alanınız
1 ve 2  = Rakibinizin hücum alanı

KAPILARIN ÖNEMİ
5 kapısı (1)altın kapı olarak adlandırılır. Bu kapıyı almak için yatabilirsiniz. (açık verebilirsiniz).
• 4 kapısı (2) içinde yatabilirsiniz. Bu iki kapıyı almışsanız, daha rahat hücuma yönelik oynayabilirsiniz.
• 7 kapısı (3) 4’lü blok oluşturmadaki en önemli kapıdır.
• 8 kapısı (4) hazır olan bir kapı olasına karşın kolay kolay
bozulmayacak bir kapıdır. 13 hanesinden destek alır ve iç kapı yapılanmasına destek olur.
• 3 kapısı (5) bu kapı için açık vermek gerekmez, kendiliğinden alınır.
• 2 kapısı (6) rakibin 1 hamlesini keser, açılışlardaki 12,14,15 hamlelerini bozar. Mars için oynayacaksanız almanızda fayda vardır.
• 1 kapısı (7) en son alınacak kapıdır. İlk olarak alınırsa rakibin kaçması kolaylaşır.

Kendi iç kapılarımızı rakipten önce yapmak bize büyük avantaj sağlayacaktır. Bizim iç kapı sayımız rakip iç kapı sayısından fazla oldukça, kırışlarda biz avantajlı oluruz. Özellikle ilk açılış zarlarında karşılıklı kırışlar yaşanıyorsa 5 kapısını mutlaka almalıyız. Daha sonraki bölümlerde göreceğimiz ÇAPA konusunda inceleyeceğimiz üzere rakibi bizim 5 ve 4 kapılarında kapı almasını mutlaka engellemeliyiz. Eğer 5 kapısını almışsa tuzak kurarak bu kapıları bozdurmalıyız.

 • Ardışık olarak 3 kapı yapmak güzeldir bununla birlikte 4 kapı 3 kapıdan güzelse de, ondan güzeli 5 kapıdır. En güzeli ise 6’lı blok tur.
 • 11 hanesi önemli bir pozisyon içermektedir. 11 hanesinde bulunan bir pul açılışta (10 pip) 55-64ve 46 zarları ile kırılır. 55 ayağı kapalı olduğu için sadece 2/36 %5 kırılma ihtimali vardır, buna karşın 16-61-36-63
 • İlave zarlarla altın kapının alınmasını kolaylaştırır. Normalde 11-31-13-33 4/36 (%11) iken 7/36 (%19,4) olmuştur.
 • Atlama bölgelerindeki pullarınız size avantaj sağlayacaktır. Daha önce belirttiğimiz gibi iç kapı sayımızı arttırmak için bu desteklere ihtiyacımız vardır. Böyle bir destek kapı alma oranımızı nerdeyse 2 ye katlamaktadır. Birde bu tek destek pulunu ikiliyerek kapıya dönüştürürseniz, mükemmel olur.
 • Pullarınızı sırık yapmayın, bir sırada 4 ve daha fazla pul bulunuyorsa bu sizin esnekliğinizi öldürür ve açık vermenizi sağlar. Rakibinize karşı blokaj oluşturmanızı zorlaştırır. Oyunu iyi bilen bir rakibiniz varsa, açık vermenizi bekleyebilir ve zar kombinasyonlarını hesaplarsanız açık verme oranını hesaplayabilirsiniz.

Lansmana Özel 1750 TL değil 1250 TL