Tavla Eğitim Platformu - Alparslan Göktay

Açılışta iki oyuncu da, ordularını seferber etmiş ve savaşa hazırdır. Hem rakibinizin kaçışını engellemek için bloklar oluşturmak hem de en gerideki pullarınızı orta bölgedeki destek kuvvetleri ile birleştirip, kaçışınızı kolaylaştırmanız gerekmektedir.

İkisini de aynı anda yapabilir misiniz? Hem evet hem de hayır.

Bunu yapmadan önce tüm açılış zarlarını öğrenmeniz gerekir. Sadece şekil olarak değil, neyi neden yaptığınızı da bilmeniz gerekir.

Aynı satranç oynar gibi sonraki hamlenizi hatta hamlelerinizi düşünmeniz gerekiyor. Bu aynı zamanda sizin taktiğiniz ve stratejinizdir.

Tavlada doğru bildiğimiz bir çok yanlış vardır.

Peki doğru nedir, doğruyu nasıl buluruz.

Tabii ki matematikle açılışta her hangi bir zarı oynadığınızda neleri değiştiriyorsunuz, size daha fazla fayda sağlayacak hamle var mı?

Ezberlediğiniz hamleleri hemen oynamayın, tavlanın tamamına iyice bakın gelen zarın istisnai durumlar dışında mutlaka birden fazla seçeneği vardır.

Bu seçeneklerden hangisi size en faydalı olandır, yada pozisyonu en az zararla atlatmanızı sağlar.

Tavla zemininde bulunan her hanenin hayali bir numarası vardır. 1 den başlar ve 24 te biter.

Size en uzak noktada bulunan 2 pulunuzun olduğu noktanın numarası 24 dür.

Buradan geri gelerek rakibinizin sizin sahanızda bulunan 2 pulunun olduğu nokta 1 dir.

Bunları yerlerinin numaralarını öğrenmeniz ileride size büyük faydalar sağlayacaktır.

Oyunun başlagıcında hane numaraları ile o hanede bulunan pulların sayısı çarpıp hepsini topladığınızda bulacağınız rakam 167 dir.

Bu eğer karşısında hiçbir engel ve geriş olmazsa zarların toplamı 167 geldiğinde tüm pulları toplamış olacaktır anlamına geliyor.

Kendi evinde alacağımız kapıların önemi oldukça fazladır, ama bazı kapılar diğerlerinden daha önemlidir.

Bölüm numaralarından yola çıkarsak, en önemli kapı 5 kapısıdır, daha sonra 4 kapısı, daha sonra 7 kapısı, 3 kapısı 2 kapısı ve 1 kapısıdır.

Eğer birden çok seçeneğiniz varsa 5 kapısı veya 7 kapısını almak gibi öncelikle mutlaka 5 kapısını almalısınız. İçkapı her zaman dış kapıdan daha kıymetlidir.

20 nolu hane yani rakibinizin 5 kapısı da önemlidir.

Kendi ve rakibiniz 5 ve 4 kapılarını almak için açık verebilirsiniz. 3 kapısı için 5 ve 4 kapıları alındı ise açık vermeniz % 50 ihtimaldir.

2 ve 1 kapıları için açık verilmez,ancak rakibinizi 6 kapıya alıyorsanız açık verebilirsiz diğer hallerde anlamı yoktur.

1 hanesindeki pulu oyunun durumuna göre kapatmakta acele etmeyin. Gerektiğinde kırılıp savaş alanına tekrar sokabilirsiniz.

1 hanesindeki pul, ölmüş asker gibidir size oyun esnasında bir fayda sağlamaz, hatta savaş gücünüzü düşürür.

Oyunun her hangi bir anında pullarınızı sırık, yığıntı yapmayın. Bu sizin hareket alanınızı kısıtlar ve açıklar verme olasılığınızı fazlalaştırır. Oyunu kurmanızı engeller.

Sizin hücum alanınız olan 1 ile 12 hane arasında başlangıçta 8 pulunuz vardır. Hücuma geçmek için en az 9 hatta 10 pulunuz olması gerekir.

13 hanesinde bulunan 5 adet pulunuz sizin destek pullarınızdır. Hem 24’de ki pullarınızın dayanak noktası hem de sizin rakibi bloke etmek için destek pullarıdır.

Rakibinizin her açığını vurmak zorunda mısınız. Rakibiniz o açığı mecburen mi verdi yoksa size tuzak mı kurdu?

Bazı açılış zarlarında rakibinizin önemli kapıları almasını engellemek için taktiksel kırışlar yapmalısınız, bu pozisyonlara youtube videolarımızda oldukça yer vermekteyiz

Rakibin evinde kapı kapı almaya ileri çapa diyoruz. Bu en az kendi evimizde kapı almak kadar önemlidir.

Özellikle rakibin 5 kapısında alınan çapa büyük oranda mars olmamızı engellerken rakibin hücum bölgesini de kontrol etmemizi sağlar.