Tavla Eğitim Platformu - Alparslan Göktay

Tavlada Hangi Seviyedesin

Türkiye’nin ilk tavla eğitim platformu olarak tavlayı öğrenmek isteyenlere, tavla ve eğitimi birleştirerek, bir kitap ve eğitim videosu ile destek olmaya çalışıyoruz.

Tavla öğrenmek istiyorsanız, önce nerede bulunduğunuzu bilmeniz gerekir. Seviye tespiti önemlidir. Sizi çalışırken motive eder ve daha hızlı öğrenmenizi sağlar. İyi bir kaynak her seviyedeki öğrenciye hitap etmelidir. Tüm seviyedeki öğrencileri bir numaraya taşımak amaç olmalıdır.

Tavlada Sen Neredesin?

Bu çok derin bir konudur. Ülkemizde herkes tavlayı çok iyi bildiğini düşünür ve hamlesinin doğru olduğunu iddia eder. Peki doğru hamleyi nasıl buluruz, bu konu ile ilgili olarak en doğru seçenek XG Extra Backgammon analiz programıdır. Bu programa hamleyi ve skoru girdiğinizden minumum 16000 kere oynamış gibi olasılıkları hesaplar ve size en iyi hamleden en kötü hamleye doğru sıralar.  Burada size doğru cevabı verir ama hamlenin mantığını açıklayamaz. Tavla Eğitim Platformunun eğitim videoları ve kitaplarında soruları ve cevapları sunarken hamlenin mantığını da açıklar. Tavlada önemli olan neyi niçin oynadığınızı bilmektir. Örneğin açık vereceksiniz ve bundan kaçış yok fakat 2 alternatifiniz var birincisi rakibiniz pulunu 7 sayı ile kıracak diğerinde ise 11 ile kıracak, siz hangisini tercih edersiniz neden?

7 sayıyı 36 zardan 6 zar ile yakalayabilirsiniz (16/61/25/52/34/43) 11’i ise sadece 2 zar (65/56) ile kırılırsınız. Yani burada şansınızın oranını kendiniz belirlersiniz. 6 zar ile mi kırılmak yoksa 2 zar seçeneği ile mi kırılmak. Bu arada ufak bir ipucu; oyununuzu kırılmak ve kırılmamak üzerine kurgulayın. (Detayları eğitim videosunda bulabilirsiniz.)

Tavla da Herkese Meydan Okuyun.

Bir zekâ oyunu olan tavla da eğer rakiplerinize fark atmak için, tavladaki seviyenizi belirleyerek oyuna hâkim olmalısınızdır. Tavla tüyoları, stratejileri ile herkese fark atabilmeniz mümkündür. Kitapları hem kendinize hem de sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Ayrıca kitaplar bana yetmez diyorsanız, platformumuz üzerinden 38 derslik birebir eğitim videolarından ders alabilirsiniz. Ders öncesi oyununuzla, dersler bittikten sonraki oyununuz sizi şaşırtacak. Tavlanın ruhuna uygun yöntemlerle bu oyunun en iyileri arasına girecek ve başarmanın hazzını yaşayacaksınız.