Tavla Eğitim Platformu - Alparslan Göktay

Tavlanın Kitabı

Tavla dünyada bilinen en eski oyunlardan bir tanesi ve Türklerde sıklıkla bu oyunu oynuyor. Tavlanın Kitabı ise oyunculara oyunun ana mantığını ve geçmişini anlatıyor. Özellikle oyunu bilmeyen ve daha iyi oynamak isteyen oyunculara bilgiler veriyor. 2 kişilik oynanan ve üstünlük sağlamak için hamlelerin yapılması gereken bir oyun olan tavla her ne kadar şans temalı bir oyun olsa da kesinlikle işin içinde bilgi yatıyor. Bu nedenle de mutlaka oynamadan önce bilgi sahibi olmak ve bazı kitapları okumak yararlı olacaktır.

Tavla Kitabı

Tavla kitaplarının temelinde genellikle tavla oyununun tarihçesi yer alır ve oyunun ana mantığını öğretir. Özellikle tavlanın bir şans oyunu olarak yer almadığını aslında bu kitaplarda görmek de mümkün olacaktır. Tavlanın tarihine bakıldığı zaman da buna benzer çok sayıda bilgi yer alıyor.

Özellikle eski çağlardan bu yana oyun her zaman strateji üzerine kurulmalıdır. Bu sayede kazanmanın daha kolay olduğunu ve rakibinize oranla daha rahat hamleler yapabileceğinizi söylemek gerekiyor. Tavla kitaplarında bulunan özelliklerin başında da klasik ancak her zaman etkili olan taktikler gelmektedir. Bu sayede oyuna ilk defa başladıysanız adım adım ilerlersiniz. Tavla kitaplarında yer alan bilgiler doğrultusunda rakiplerinize üstünlük sağlarsınız.

Tavla Ve Tarihçesi

Eğitici tavla kitaplarının büyük kısmın yapılacak olan hamleleri gösterir. Rakibinizin yapmış olduğu hamilelere karşı nasıl bir oyun çizeceğinizi öğrenirsiniz. Bu sayede oyunun gidişatına göre yeni adımlar atabileceğiniz gibi oyunu çok daha fazla bilerek oynama şansına sahip olabilirsiniz. Tavla kitaplarının genelinde taktiksel ve teknik bilgiler de yer aldığı için özellikle oyuna yeni başlayan ya da kendisine yeni bir taktik oluşturmak isteyen kişiler için tavla kitapları son derece ideal olacaktır.

Özellikle Türkler için çok fazla önem arz eden tavla oyunu zaman zaman ciddi karşılaşmaların yapıldığı bir oyun olarak da biliniyor. Rakibe karşı her alanda üstünlük kurmak özellikle de tavlayı çok daha fazla bilerek oynamak için tavla kitaplarındaki bilgilerden yararlanmak ideal olacaktır.