Tavla Eğitim Platformu - Alparslan Göktay

Bildiğiniz Tavlayı Öğrenmek İster misiniz?

Tavlaya yeni başlayanlar ya da tam anlamı ile bilmeyenler için tavla bir şans oyunu olabilir. Ancak asla öyle değildir. Bildiğiniz tavlayı öğrenmek ister misiniz? Bu alanda uzman olan ve turnuvalar dahil olmak üzere yıllarca oyunu oynamış kişiler tavlanın bir zeka oyunu olduğunu düşünüyor. Yapılacak hamleler, karşı hamleler ve oyunu kazanmak. Tavla oyununda hiçbir şey düşünüldüğü kadar basit değildir.

Tavlada Başarılı Olmak

Tavla başarılı olabilmek için temel şeylerin tamamını yapmanız gerekiyor ve bunu bilerek yapmanız gerekmektedir. Tavlada mutlaka oynadığınız oyunu doğru bir şekilde bilmek ve buna göre hamleler gerçekleştirmek gerekmektedir.

Tavla zarlarla birlikte sürekli olarak değişkenlerin olduğu ve pulların sürekli olarak hareket ettiği bir oyundur. Bu nedenle de yeni hamleler gerçekleştirmek rakibinizin yapacağı hamleler doğrultusunda bir oyun çizmek gerekmektedir. Bunu yapabilmek için de oyunu tam anlamıyla bilmek ve donanımlı olmak gerekmektedir. Eğer oyunu biliyorsanız o oyunun gittiği yönü keşfedebilir ve bu sayede daha başarılı olabilirsiniz.

Özellikle de oyuna yeni başladıysanız her detay konusunda bilgi sahibi olmak ve araştırma yapmanız gerekmektedir. Önemli olan konuların başında da bu oyunu istemek ve arzulu bir şekilde oynamak geliyor. Tavlada başarılı olmak istiyorsanız mutlaka zaman ayırmalı ve her hamleyi ezberlemelisiniz. Bu sayede oyun içerisindeki alışkanlıklarınız değişecek ve oyundaki başarı yüzdeniz de artacak.

Tavlada Nasıl Kazanılır?

Tavla zeka ve matematik oyunudur. Bu nedenle de kazanmanın yolu da yeni hamleler üretmek ve oyunun matematiğini hakim olmaktan geçmektedir. Oyunun zeka mantık alanına yatırım yapar ve bu alanda kendinizi geliştirirsiniz kesinlikle kazanma ihtimaliniz artacaktır.

Oyun tahtasında çizilen her oyun hakkında bilgi sahibi olmak ve özellikle de karşı tarafın hamlelerin önceden düşünebilmek tavlanın aslında ne kadar matematik kapsamlı oyun olduğunu göstermektedir. Özellikle de bu spor dalında ciddi iseniz de oyunu profesyonel olarak oynamayı hedefliyorsanız kesinlikle tavla oyunu ile alakalı ince detayları öğrenmeniz çok daha yararlı olacaktır.  Oyunla alakalı bir diğer husus ise bol bol pratik yapmaktır. Yeni rakipler keşfetmek ve rakiplerin oyunlarına göre hamleler gerçekleştirmek oyununuzu ileriye taşır.